Piotr Nykowski (ur. 1986 w Goleniowie) - fotograf, reżyser oświetlenia scenicznego, muzyk. 
Na co dzień związany przede wszystkim z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie odpowiedzialny jest za dokumentacje fotograficzną większości spektakli, warsztatów i przedsięwzięć artystycznych, przygotowanie trailerów i filmów dotyczących przedstawień, rejestrację video wydarzeń. Główny fotograf Festiwalu Kontrapunkt, Festiwalu Spoiwa Kultury oraz jeden z fotografów objazdu Teatr Polska. Regularnie współpracuje z teatrami instytucjonalnymi z całej Polski, 
a także teatrami niezależnymi i pozainstytucjonalnymi. Laureat III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej - najbardziej prestiżowego przeglądu fotografii teatralnej w Polsce, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, w którym otrzymał wyróżnienie w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu” oraz pierwszą nagrodę w kategorii „zestaw dokumentacyjny”. Jury doceniło go za „oryginalny, konsekwentny i autorski sposób podążania za spektaklem, doskonale skomponowane kadry, umiejętność zapisywania nastrojów i emocji scenicznych oraz zdolność budzenia ich w widzach”. 
Współzałożyciel i basista zespołu Marry No Wane, z którym w 2016 roku wydał płytę
pt. „Rozdział pierwszy”. 
Zajmuje się także fotografią reportażową wydarzeń miejskich, fotografią architektury, krajobrazu (w szczególności Pomorza Zachodniego) oraz uliczną. W swojej pracy stara się pokazywać prawdziwe emocje, budować kadry odkrywając niedoskonałości i pęknięcia przestrzeni, skupiać się na tym co nieoczywiste i niewidoczne na pierwszy rzut oka. 
Ambasador Foto-Techniki oraz Viltrox Polska.